Choď na obsah Choď na menu
 


Mayovia a kalendár

14. 8. 2010

Mayský kalendár je nepochybne geniálny výtvor - určuje takmer presne v súlade s dnešnými vedeckými poznatkami nielen obdobie vzniku vesmíru, teda Veľkého tresku (16,4 mil. rokov), obdobia rozvoja prvých civilizácií (5000 -... 3000 rokov pred Kr.) ale podľa jeho výpočtov nás čoskoro čaká aj ďalšia významná zmena. Má to byť presne 21. 12. 2012. Nebude to žiadna apokalypsa, pohroma či iný koniec sveta, ale zmena v energetických poliach Zeme, ktoré určite ovplyvnia nás všetkých. A práve týmto dátumom sa prorocký mayský kalendár končí.

Mayský kalendárny systém sa výrazne líši od "bežných" lineárnych kalendárov, kde čas a udalosti plynú a nikdy sa nemôžu opakovať. Je totiž založený na pozorovaní cyklicky sa opakujúcich dejov, na základe dlhodobých pozorovaní. To zjednodušene znamená, že udalosti určitého charakteru sa podľa Mayov stále dokola opakujú (po určitých storočiach a tisícročiach) a umožňujú tak predvídať s takmer zarážajúcou presnosťou mnohé nové udalosti. Tento prevratný fakt už preskúmalo a preverilo mnoho súčasných vedcov. A vždy s prekvapujúcim výsledkom. Úctyhodná je však aj presnosť mayského kalendára, veď od toho nášho "moderného" vypočítaného pomocou najmodernejších prístrojov sa líši iba o 33 sekúnd.

Mayská kalendárna sústava pozostáva z viacerých - sedemnástich - kalendárov, z ktorých sú najznámejšie tri - Tzolkin, Haab a Dlhý počet. Boli to najvyspelejšie kalendárne sústavy svojich čias používané až do porážky Aztékov po celej Strednej Amerike i juhu dnešných Spojených štátov. A mnohí ich používajú dodnes.
Najznámejší Tzolkin - posvätný kalendár, je predovšetkým prorockým zdrojom dotýkajúcim sa každého člena nášho živočíšneho druhu. Opieral sa o premeny duchovných energií, o cyklus ročných období, lunárne fázy a slnovraty. A tu sa začína i príbeh posvätného čísla 13, vari najdôležitejšej mayskej číslice. Týždeň v Tzolkine sa skladá z 13 dní, ktorým je súčasne priradený jeden z 20 piktogramov a ich kombináciou vzniká (prorocký) rok s dĺžkou 260 dní. Momentálne žijeme v poslednom 13. období Veľkého cyklu (1617 - 21. 12. 2012).

Druhým kalendárom, je občiansky kalendár - Haab, ktorý pozostáva z 360+5 dní rozdelených na 18 mesiacov s 20 dňami a jedným 5-dňovým mesiacom (obávaných 5 dní, keď bohovia odpočívajú a nemožno sa tak vtedy spoľahnúť na ich pomoc). Tiež sa opieral o Maymi častejšie používanú dvadsiatkovú matematickú sústavu vrátane nuly. Podľa neho sa riadilo celé mayské poľnohospodárstvo, ktoré tak presne poznalo obdobie sadby, rastu aj zberu.
Tretím je tzv. Dlhý počet, teda celkový počet dní začínajúci sa mayským dňom "nula" štvrtého cyklu (cyklus má 5200 rokov), ktorý podľa mayského zápisu 0.0.0.0.0. zodpovedá 11. augustu 3114 pred Kr. a končí sa 13.0.0.0.0. čo je 21. december 2012, teda deň zimného slnovratu s veľmi zvláštnou konšteláciou. Podľa mayských "strážcov dní" to bude začiatok novej éry označený bodom, v ktorom Slnko prekríži galaktický rovník a Zem sa postaví na účarie s centrom galaxie. (jm)Čítajte viac: http://cestovanie.sme.sk/c/4083073/tikal-sidlisko-stratene-uprostred-dzungle.html#ixzz0vXYnp2fR