Choď na obsah Choď na menu
 


Mýty hovoria pravdu

28. 12. 2010

Tiahuanaco nad jazerom Titicaca postavili v ére Chamac Pacha (Stvorenia sveta) ľudia, ktorí dokázali záhadným spôsobom dvíhať kamene. Každý nový objav súčasnej vedy nás presviedča o tom, že mýty hovoria pravdu, že rozprávajú o udalostiach, ktoré sa naozaj stali. Sú odkazom i varovaním pre budúce generácie. kým archeológovia ich zatiaľ vo väčšine prípadov opisujú ako rituálne náboženské symboly... Ako sa však poznanie zmení na mýtus?

Aj o tom je tento článok. Indiáni kmeňa Aymara, žijúci v Peru a Bolívii ešte pred príchodom Inkov, rozprávali, že veľké mesto Tiahuanaco nad jazerom Titicaca postavili v ére Chamac Pacha (Stvorenia sveta) ľudia, ktorí dokázali záhadným spôsobom dvíhať kamene, ktoré potom pomocou zvukov trúby, transportovali vzduchom zo vzdialených kameňolomov. Keďže Tiahuanaco vzniklo pravdepodobne 15 000 až 10 000 rokov p. n. I. (povedané inak, aj pred veľkou potopou), znamená to, že kedysi na Zemi existovala civilizácia, ktorá vedela využívať zvukovú levitáciu. Aymarovia tvrdia, že túto technológiu priniesol z Ánd Virakoča, boh, ktorý vyzeral ako biely človek s bradou a mal modré oči. On učil Indiánov obrábať pôdu, stavať chrámy a domy a iné.Jedna z najtajomnejších svätýň Mayov,ktorú údajne postavila rasa trpaslíkov za jednu noc, je v Uxmale. Legendy hovoria, že vzniesť obrovské kvádre pre nich nebolo namáhavé. "Stačilo, aby zahvízdali, a ťažké kamene sa samy postavili na správne miesto. Keď potrebovali drevo na kúrenie, samo priletúvalo z lesa," hovoria legendy. Títo trpaslíci vraj postavili všetky veľké stavby z obdobia stvorenia sveta.... Napriek svojim schopnostiam sa rasa trpaslíkov nedokázala zachrániť pred potopou.Iba malá hŕstka sa skryla pod zemou vo veľkých kamenných nádržiach.

Súčasná úroveň nášho poznania nám nedovoľuje veriť, že človek by mohol pohnúť veľkým kameňom iba svojou hrou na lýre. Poetické opisy sú však zrejme Iba ozvenou skutočných udalostí spred tisícročí, keď na Zemi žili ľudia, schopní spomínaných ,.zázrakov". Spomeňme si len na džinov premiestňujúcich paláce, na sedemmíľowé čižmy, lietajúce koberce a podobné rekvizity z rozprávok. Súčasná technika sa blíži k týmto "rozprávkovým" predmetom. Nedávno istý nezamestnaný ruský vedec skonštruoval topánky, ktoré umožňujú štvormetrový krok; o možnostiach lietania ani nehovorím.

Odkiaľ prišli ľudia či bytosti so zázračnými schopnosťami? O tom hovoria mýty a legendy rôznych národov. Zlatou niťou, ktorá ich spája, je existencia .,pred veľkou katastrofou", zlatým vekom či časom stvorenia, keď Zem obývala veľká civilizácia. Keď bola zničená, tí, ktorí prežili katastrofu, rozprášení po celom svete, došli do krajov, kde žili primitívni ľudia a začali ich učil. Pretože dokázali robiť rôzne "zázračné veci , ktoré jednoduchí ľudia nechápali, označili ich za "bohov". Po čase ich poznanie zaniklo a spomienka naň sa zachovala iba v legendách a mýtoch, ktoré boli podávané tak, aby im súčasníci čo najlepšie porozumeli. Možno "bohovia" používali ultrazvuk, ako to však vysvetliť jednoduchým dedinčanom? Generátor sa zmenil na lýru, železný prút na píšťalku a topánky, poháňané určitým druhom energie, na rozprávkoví sedemmíľové čižmy. Aké jednoduché! Prečo sme to nepochopili'? Možno práve preto.

Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk