Choď na obsah Choď na menu
 


Nové komnaty v pyramíde

28. 12. 2010

Egyptológovia majú opäť problém: dvaja francúzski archeológovia oznámili, že v Cheopsovej pyramíde našli nové komnaty.Jacques Bardot a Francine Damionová natrafili na stopu skrytých vchodov do vnútra slávnej pyramídy.

Archeológovia dlhé mesiace analyzovali všetky mapy a nákresy týkajúce sa Veľkej pyramídy. Po vyznačení oblastí, kde by sa mohli nachádzať neznáme komory, začali fotografovať steny chodieb. Potom si prezreli snímky vo veľkom zväčšení a ukázalo sa, že časť spojov medzi kamennými blokmi je falošná, bloky sú uprostred prázdne a pravdepodobne skrývajú vchody do neznámych miestností. Egyptológovia sú nedôverčiví k objavom francúzskych bádateľov. Ich odpor k novým odhaleniam je nepochopiteľný najmä pre tých, ktorí majú dôkazy, že táto nezvyčajná stavba skrýva ešte veľa prekvapení. Napríklad viackrát sme už písali o nemeckom inžinierovi R. Gantenbrinkovi, ktorý v roku 1993 skonštruoval robot riadený na diaľku Upuaut 2 s videokamerou. Robot sa dostal do ventilačnej šachty, tiahnúcej sa od Kráľovskej komnaty, prešiel 60 m a dostal sa k "dverám". Na obrazovke monitora nemecký inžinier uvidel dve medené úchytky pripevnené k "dverám" a štrbinu oddeľujúcu ich od podlahy. Nepochybne sa za nimi skrýva neznáma komnata.

Niektorí egyptológovia sú presvedčení, že práve za týmito dverami možno nájsť sochu faraóna Cheopsa, čo by bolo konečným dôkazom, že pyramída bola kráľovskou hrobkou. Lebo doteraz sa našiel iba jeden nápis s jeho menom: v roku 1837 ho britský bádateľ Howard Vyse objavil vo ventilačných chodbách nad Kráľovskou komnatou. Tento nápis však obsahuje ortografické chyby, preto si veľa bádateľov myslí,že autorom je sám Vyse, ktorý chcel takto dokázať svetu, že dlhotrvajúce a nákladné výskumy neboli zbytočné. Nakoniec, nebol by to prvý prípad vedeckého falšovania. Okrem tohto nápisu niet žiadnych ďalších indícií, že Veľká pyramída bola postavená v časoch faraóna Cheopsa.

Na jednej strane teda egyptológovia túžia nájsť tajné komnaty, najmä ak by sa v nich nachádzali predmety a nápisy potvrdzujúce ich teóriu, na druhej strane sa toho boja, lebo sa môže ukázať, že pravdu majú ich odporcovia, ktorí tvrdia, že Veľká pyramída nikdy nebola hrobkou,ale miestom zasvätenia skrýva veľa informácií dôležitých pre dnešné ľudstvo a jeho históriu vôbec. Tri pyramídy

v Gize Cheopsova, Chefrénova a Mykerinova nevznikli pred štyri tisíc rokmi, ale prinajmenšom pred 10 000 rokmi. História by sa musela zmeniť.