Choď na obsah Choď na menu
 


Tutanchamónova smrť

14. 8. 2010

Dva roky výskumov pomocou rádiológie, počítačovej tomografie a aj DNA testov vniesli viac svetla do toho, ako dnes slávny egyptský panovník vyzeral. Napriek tomu, že bol v starom Egypte považovaný za boha na zemi, nové objavy z neho robia c...horého a slabého panovníka, odkázaného na pomoc iných a na paličku, bez ktorej sa nevedel pohybovať. Tutanchamón bol nižšieho vzrastu (165 cm), mal ženské prsia a do jeho smrti mohla prehovoriť gangréna po zlomenine nohy a aj malária. To všetko vedci vyčítali z múmie starej viac ako 3 300 rokov.Kult okolo kráľa Tutanchamóna už trvá takmer 90 rokov. Fascinuje ľudí odvtedy, ako zabudnutú hrobku faraóna s poradovým číslom KV62 v Údolí kráľov v Luxore objavil Howard Carter. Aj keď je dnes Tutanchamón najznámejším vládcom starovekého Egypta, v hierarchii jeho predchodcov a nástupcov bol jeden z najmenej významných. Na trón nastúpil ako deväťročné dieťa a umrel o desať rokov neskôr (1333 - 1324 pred naším letopočtom). Aj preto vedcom dlhé roky nedali spávať nezodpovedané otázky, ako kráľ-dieťa žil, ako vyzeral, kto boli jeho rodičia, ale aj to, na čo vlastne umrel a prečo ho „takého bezvýznamného“ pochovali s takým obrovským pokladom. Nečudo, že dostal prívlastok „golden boy“ (zlatý chlapec).
Odpovede na staroveké rébusy archeológom paradoxne mohla dať len moderná veda. Pred dvoma rokmi vybrali múmiu Tutanchamóna z jeho hrobky a podrobili ju precíznemu výskumu. Použili pri tom počítačový tomograf, na ktorom urobili 1700 skenov. Využili rádiológiu aj najmodernejšie testy DNA, ktoré porovnali s 11-timi ďalšími múmiami (štyroch mužov, siedmich žien) z tohto obdobia. „Je to po prvý raz, čo sme mohli pracovať s DNA staroegyptských faraónov,“ tvrdí paleontológ Carsten Pusch z nemeckej univerzity v Tübingene, ktorý na štúdii o Tutanachamónovi spolupracoval. „Otvorili sme nové dvere a za nimi sú nové objavy,“ dodal.
Bol to mrzák
Štúdia, ktorú vedci uverejnili v lekárskom časopise JAMA a jej výsledky prezentovali tento týždeň v Egyptskom múzeu v Káhire, dala jasné odpovede na to, ako faraón zomrel. Nedali ho otráviť, ani zavraždiť. Zabili ho dedičné choroby, zlé kosti a malária. Podľa najnovších výskumov mal kráľ, ktorý bol stelesnením boha na zemi, rázštep horného podnebia, teda tzv. zajačí pysk. Pre osteoneurózu, teda odumieranie kostí, trpel tzv. konskou nohou. Končatiny mal zdeformované a bez paličky, o ktorú sa podopieral, sa zrejme nevedel pohybovať. To by mohlo vysvetľovať aj 130 paličiek na chôdzu, ktoré sa našli v hrobke faraóna. Navyše si krátko pred smrťou zlomil ľavú nohu. „Bol chorý a slabý, pri chôdzi sa musel podopierať. Keď mal 19 rokov, spadol. Neviem, ako sa to stalo, či spadol z koča, alebo možno v kúpeľni,“ načrtol šéf egyptských pamiatok Zahi
Hawass.
Napriek tomu, že egyptské zdravotníctvo bolo na vysokej úrovni, vtedajší lekári nedokázali zabrániť šíriacej sa gangréne v zlomenej končatine. Keď sa k tomu pridala malária, krátky život Tutanchamóna bol na konci.

Mohol za to incest
Výskum 11 múmií, medzi nimi aj pozostatkov Tutanchamóna, napovedali vedcom viac aj o jeho rodokmeni. Nájdeme v ňom aj odpoveď, prečo trpel toľkými chronickými vrodenými chybami. Detský kráľ sa zrodil z incestného vzťahu. Isté je, že jeho otcom bol kacírsky faraón Amenhotep IV., známy skôr pod menom Achnaton. Jeho matkou však nebola najkrajšia žena starovekého Egypta a Achnatonova manželka Nefertiti, ako sa predpokladalo. Bola ňou žena, ktorej patrí bližšie nešpecifikovaná múmia pod označením KV35YL (Younger Lady), nájdená francúzskymi archeológmi v roku 1898 v Údolí kráľov. Kto sa za ňou skrýva? „Bola dcérou Amenhotepa III. a kráľovnej Teje, starých rodičov
Tutanchamóna,“ povedal Zahi Hawass. Na základe štúdie vedci predpokladajú, že Tutanchamónovou matkou bola nevlastná sestra jeho otca Achnatona, s ktorou sa podľa vtedajších zvyklostí oženil.

Goldenboy
Odborníci označili mladého faraóna za neduživé, chorľavé dieťa, čo sa neveľmi zlučuje s predstavou statného a silného vládcu vtedy najväčšej civilizácie na Zemi. „Ľudia si môžu o ňom urobiť aspoň ucelený obraz. Robí to z neho obyčajného človeka, čo je omnoho zaujímavejšie,“ povedal Howard Markel z michiganskej univerzity v USA. Kurátor chicagskeho múzea James Phillips si však myslí, že kult „zlatého dieťaťa“ tým vôbec neutrpí. „Ľudia si ho budú spájať s tým, čo vlastnil a nie s tým, ako vyzeral. Skutočnosť je skutočnosť, ale na jeho postavení v očiach verejnosti sa nič nemení,“ uzavrel Phillips.

Tutanchamón mal na tele viacero anomálií:

Rázštep horného podnebia
Na základe počítačovej tomografie sa vedcom podarilo zistiť, že dôvodom vysunutia hornej čeľuste vladára mohol byt rázštep horného podnebia. Tutanchamón tak mal tzv. „zajačí pysk“.
Tvár kráľa
Po tom, čo vedci v­ roku 2007 vybrali z ­hrobu v­ Údolí kráľov v­ Luxore múmiu detského faraóna, podrobili ju skúmaniu na počítačovom tomografe. Na základe týchto výsledkov sa im podarilo vymodelovať tvár vladára. Tutanchamón mal mierne predlženú lebku s ­bucľatými líčkami, plnými perami a­ s ­trochu odstávajúcimi ušami. Na rekonštrukcii jeho tváre nezávisle pracovali tri vedecké tímy z ­Francúzska, Egypta a ­USA.
Ženské prsia
Podrobné skúmanie múmie detského kráľa potvrdilo aj predpoklad, že vyzeral viac ako žena. Trpel totiž chorobou, ktorá sa prejavuje nadmerným zväčšením prsných žliaz. Išlo o ­dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytovalo v ­celom jeho rode vrátane jeho otca - kacírskeho faraóna
Amenhotepa IV., známeho skôr pod menom Achnaton.
Malária
Vedci v ­jeho krvi našli baktérie, ktoré patria k ­pôvodcom malárie a ­zimničných ochorení. Podobné baktérie objavili aj v ­krvi ďalších štyroch členov kráľovskej rodiny, čo zodpovedá aj liekom, ktoré sa našli v­ hrobkách.

Dlhé prsty
Mladý kráľ mal niekoľko vrodených chorôb. Jednou z ­nich bol Marfanov syndróm. Ten sa prejavuje pretiahnutou kostnatou postavou a ­dlhšími prstami na rukách aj nohách.
Konská noha
Dnes slávny panovník pravdepodobne chodil o­ paličke. Podľa najmodernejších technológií mal totiž dolné končatiny zdeformované, mal tzv. konskú nohu. Ide o ­osteonekrózu, chorobu kostí, ktorá blokuje prísun krvi.

Zlomená ľavá noha
K­ vážnej osteonekróze sa pridala zlomenina ľavej nohy. Vedci sa domnievajú, že ju utrpel pri páde z koča alebo v ­kúpeľni. Následná gangréna v ­kombinácii s ­maláriou boli podľa nich bezprostrednou príčinou smrti mladého kráľa.
Diera v hlave
Už prvé rádiologické vyšetrenie múmie Tutanchamóna z ­päťdesiatych rokov minulého storočia ukázalo dieru v­ lebke mladého
vladára. Aj preto sa egyptológovia najprv domnievali, že kráľa zavraždili. Teraz sa zistilo, že ju pravdepodobne spôsobili ešte balzamovači, ktorí sa po smrti Tutanchamóna starali o múmiu.