Choď na obsah Choď na menu
 


Lascaux

Lascaux je jaskynný komplex v juhozápadnom Francúzsku v údolí rieky Vézére v srdci historického kraja Périgord Noire, preslávený vďaka jaskynným maľbám. Od roku 1979 patrí súbor jaskýň v údolí Vézére k lokalitám svetového dedičstva UNESCO[1]...
Jaskyňa sa nachádza pri dedine Montignac v súčasnom departemente Dordogne. Nachádza sa tu 600 nástenných malieb a 1500 rytých kresieb, niektoré dosahujú rozmer až 5 metrov. Okrem realistických obrazov zvierat sú tu i kresby fantazijné, napríklad jednorožec. Maľby pochádzajú z konca mladého paleolitu, presnejšie z období okolo rokov 17 000 a 15 000 pred Kristom.
situácia
Jaskyňa Lascaux je súčasťou celého komplexu 23 jaskýň v tejto lokalite v ktorých sú maľby, rytiny, kresby, reliéfy a skulptúry z doby kamennej. V jaskyni Font de Gaume je tristo zobrazených zvierat, v Combarelle je 500 rytín nosorožcov, kamzíkov a dokonca aj levice. V jaskymi Rouffignac je 150 obrazov mamutov. Na tento francúzsky jaskynný komplex nadväzuje na španielskej strane jaskyňa Altamira.

Jaskyňa bola náhodne objavená 12. septembra 1940 štyrmi deťmi. Sprístupnená bola až po vojne. V roku 1955 oxid uhličitý vydychovaný návštevníkmi spôsobil deštrukciu malieb, preto bola v roku 1963 zatvorená pre verejnosť. Replika jaskyne Lascaux II. bola otvorená v roku 1983.