Choď na obsah Choď na menu
 


Mayský kalendár

Mayovia sú pôvodnými, tak trochu tajomnými, obyvateľmi Strednej Ameriky (zhruba na území dnešného Mexika). Tento národ tu existoval po mnoho tisíc rokov (cca 2000 pred n.l. až 1541 n.l.) a dodnes nikto nevie, prečo tento vyspelý národ zanik...ol. Existujú mnohé teórie o ich vyhynutí - od ničivého zemetrasenia, cez kozmické žiarenie až po jednoduché vyhladovanie v dôsledku zníženia produkcie potravín. Je to práve čas, ktorý hral v mayskom myslení kľúčovú rolu. Z tohto dôvodu bol zostavený kalendár, ktorý až neuveriteľne presne dokáže predvídať presnosť mesačných cyklov a presné miesto a čas zatmenia Slnka. Mayský kalendár končí v piatok 21. decembra 2012. V tento deň má nastať koniec veku, koniec sveta tak ako ho poznáme.
Ako určili rok 2012?
Jeden veľký kolobeh Mayského kalendára trvá 5125 rokov. Mayský kalendár začína dátumom 3113 pred n.l. a končí práve roku 2012 n.l.. Problém je v tom, že dni sa na zemi za túto dobu skracovali, či predlžovali a neboli počítane tak presne ako teraz. Takže nemôžeme vedieť ako presný je náš rok - náš kalendár sa počíta od narodenia Krista, čo je vlastne rok 0, ale nikto s istotou nevie, či počítame správne, či už dávno rok 2012 nebol. Taktiež nemôžeme vedieť, že ako a kedy začali počítať Mayovia. Nevieme, ako presne určili rok, v ktorom sa nachádzali a koľko to bolo skutočných rokov od roku 3113 pred n.l.. To sú základné nedostatky, ktoré vyvracajú presnosť Mayského kalendára. Kalendár sám o sebe môže byť presný, ale počítanie rokov na zemi už tak presné nie je. Taktiež môžeme spochybňovať pravosť, či presnosť kalendára samotného. Že skončí v roku 2012? No a čo?! To mali písať kalendár do nekonečna? Proste už nemali miesto na pokračovanie, tak to ukončili, nemali žiadny cieľ urobiť kalendár do konca sveta, ale prostý kalendár, končiaci vtedy, keď im došlo miesto. To môže byť tiež jedna z teórií.
Prečo práve 5125 rokov?
Niektoré zdroje udávajú, že Zem, pohybujúca sa v slnečnej sústave, zároveň prechádza galaktickými, chvejúcimi sa lúčmi, ktoré prichádzajú z jadra galaxie. Mayovia verili, že slnečná sústava prejde po tomto veľkom cykle, trvajúcom 5125 rokov, čo je doba, za ktorú Zem celkom prejde vyššie uvedenými lúčmi, obrovskej zmeny, nazývanej galaktická synchronizácia. V dokumente, ktorý sa objavil na internete je to chápané ako výmena zemských pólov v dôsledku špecifického postavenia planét a Slnka. Hoci Mayovia to videli tak, že nastane len očista ľudstva, dobrí zostanú, zlí zaniknú a svet vstúpi do svojej ďalšej etapy, ktorá bude opäť trvať 5125 let a potom sa všetko bude opakovať. Nastáva otázka: prechádza Zem nejakými chvejúcimi sa lúčmi? Môžu ju tieto lúče nejakým štýlom ovplyvniť natoľko, že raz nastane reakcia vyvolaná na ich základe? Áno, vo vesmíre je isté kozmické žiarenie, ktoré dopadá na Zem, ale je to len prúd energetických častic. Kozmické žiarenie nebolo nikdy preskúmané nejako detailnejšie, dodnes sa napríklad nevie, odkiaľ kozmické žiarenie pochádza. Istá časť žiarenia je zo Slnka, ale častice s najvyššou energiou vyletujú niekde z oblasti medzigalaktického priestoru a niektoré nepotvrdené hypotézy hovoria, že toto žiarenie vzniká pri výbuchu supernov.
Mayovia boli nadšení z cyklu, ktorému mi hovoríme proces rovnodennosti. Ten se blíži cyklu po každých26000 rokoch, v ktorom Zem tranzituje všetkými 12 znameniami zverokruhu, každým z nich asi 2152 rokov. Každé jedno z týchto astrologických ...vekov predstavuje jeden mesiac kozmického Roku. Sumerovia, Tibeťania, Egypťania, Čerokiovia, indiáni Hopi a Mayovia vo svojich mystických náboženstvách poukazujú na ten istý cyklus 26000 rokov. Všetci do jedného vyvinuli úžasné kalendáre, založené na tomto veľkom cykle.
Mayské kmene brali tento cyklus po 26000 rokoch ako postavený z 5 kratších cyklov po 5125 rokoch. Každý z týchto 5 cyklov bol považovaný za samostatný Vek Sveta alebo Cyklus Stvorenia. Všimnite si známy obrázok Stredoamerického slnečného kameňa (často označovaný ako aztécký kalendár). Každý Cyklus Stvorenia bol údajne ovládnutí a zničený jedným z piatich živlov. Ide o Jaguar, vietor, dážď a vodu.
Podľa mayského kalendára bol zostavený známy aztécký kalendár. V strede je vyobrazená tvár boha Tonatiuha okolo ktorej sú štyri hranaté plochy, Tie symbolizujú a oslavujú predchádzajúce božstvá.
Náš súčasný veľký cyklus (3113 pnl-2012 nl)sa nazýva Vekom Piateho Slnka.
Podľa mayského kalendára svet vstúpil do doby Piateho sveta, 13. augusta 3113 pnl, ako je zaznamenané mayským počtom 13.0.0.0.0. 13. august 3113 pnl. je tak konkrétny dátum, aký je len možné získať pre začiatok dejín dostať. Prvá egyptská veľmoc sa datuje 3100 pr.nl, prvé mesto Uruk 3100 rokov prnl., hindské Hindu Kali Yuga r. 3102 rokov pred nl, a čo je najinteresantnejšie, delenie času na 24 hodín, 60 minút a 60 sekúnd (a delenie kruhu na 360 stupňov) tiež okolo roku 3100 pnl v Sumere. Keď poznáme tak presný začiatok, je možné získať aj presný dátum konca sveta a teda aj dejín 21.12 2012 ?”
Okolo roku 830 nl. opustili Mayovia svoje územie a záhadne sa stratili. Do dnešného dňa sa nevie dôvod ani miesto kam odišli.
Dr Jose Arguelles píše: “v roku 830 nl odišiel konštrukčný tím Mayov späť do vesmíru, vrátil sa do svojich dimenzií..., z ktorých Mayovia naďalej pozorujú priebeh na zemi. Pozemskí Mayovia sa pomaly rozptýlii v džungli.”
Svet v súčasnosti prechádza 13. baktunským cyklom – ide o konečné obdobie 1618-2012 nl. Tento cyklus je známy ako “triumf materializmu” a “transformácia vecí”. Mayovia predpovedali, že toto posledné obdobie bude cyklom zabúdania.