Choď na obsah Choď na menu
 


Prambanan

Vo veľkom chráme Šivu Prambanan na Jáve som našiel potvrdenie tejto informácie. Chrám stavali za kráľov dynastie Sailendra v deviatom storočí. Archeológovia však zistili, že na tom istom mieste musela byť oveľa staršia budova.
V rámci hindui...sticko-buddhistického komplexu, kde je vyše sto chrámov - neďaleko Jogjakarty -, sa hlavný chrám zasvätený Šivovi skladá z mohutnej veže s dvoma menšími vežičkami po oboch stranách, ktoré boli zasvätené Višnuovi a Brahmovi. Pred nimi ležia ešte tri menšie chrámy, určené ako „vozidlá bohov“. Okolo šiestich veží je 156 symetrických, rovnako veľkých truhlíc pre sprevádzajúcich bohov v kvadratickom poriadku. Štyri dosť úzke schody s krúteným zábradlím ústia do tmavých portálov. Pri vznešenosti celej stavby si možno predstaviť boha Šivu, ako so svojím sprievodom vstupuje do chrámu.

Kamenná socha štvorrukého Šivu s hlavou v oválnej svätožiare stojí v ústrednej vimáne; na hlave má tiaru, na zápästiach stuhy. - Vedľa v komôrke striehne Ganeša. Celú scénu ochraňuje 24 strážcov, z balustrád sa stará o zábavu počas dlhej cesty 22 hudobníkov a tanečníkov.

Ku každej hudobnej skupine je pridružený nebeský pozorovateľ v gracióznej pozícii. Múr balustrády rozpráva v kamenných obrazoch celé indické dejiny, tak ako sa zachovali v Rámájane. Na tvárach bohov sa zračí zlosť a nádej, hnev a radosť, a to všetko sa odráža aj vo výraze hrdinov, sluhov a zloduchov.

Znázornené je lietajúce vozidlo, v ktorom uniesli kráľovnú Situ, a aj to, v ktorom ju kráľ Bhíma oslobodil. V tomto „komikse“ nechýba Višnuov komický vták Garuda, takisto ako ani kráľ opíc Hanumán, ktorý so svojím lietajúcim strojom odletel z Indie na Srí Lanku