Choď na obsah Choď na menu
 


Tikal

Tikal - monumentálny, bájny a tajomný. Žiadne prirovnanie nevystihne skutočnú krásu a silu tohto mystického miesta s rozlohou viac ako 570 štvorcových kilometrov, osídleného niekedy okolo roku 500 pred Kristom. Hneď pri vstupe vás pohltí at...mosféra dávnej civilizácie, ktorej vyspelosť dodnes zaráža vedcov na celom svete. Posledná mayská éra, neskoroklasická, vyčerpaná dobyvačnými výpravami Španielov, nakoniec v roku 1697 záhadne zanikla.Tikal (Miesto duchovných hlasov) leží uprostred tropických dažďových pralesov v oblasti El Petén na severovýchode Guatemaly neďaleko hraníc s Mexikom a Belize. Je to prvý národný park v Strednej Amerike (1955), ktorý je od roku 1979 pod záštitou UNESCO.

V ríši Mayov patril so svojimi 50-tisícmi obyvateľov medzi najväčšie sídliská. Celá ríša mala v tom čase tri milióny obyvateľov a Tikal bol jej náboženským, politickým a vedeckým centrom.

Komplex pozostáva asi zo 4000 stavieb, z ktorých väčšina je stále ukrytá pod stáročnými nánosmi hliny a bujnej vegetácie. Mnohé chrámy, paláce, rezidencie, nádvoria so stélami, oltáre, observatórium či ihriská pre loptové hry sú však už dnes zreštaurované a vyšplhať sa tak môžete aj na päť zo šiestich tunajších majestátnych pyramíd.

Chrám Veľkého jaguára

Najznámejšou z nich je Chrám Veľkého jaguára (45 metrov) tvoriaci spolu s oproti stojacim Chrámom masiek (38 metrov), Centrálnou a Severnou
Akropolou a Hlavným námestím, srdce celého komplexu.

Najúchvatnejší panoramatický pohľad sa však každému fyzicky zdatnejšiemu turistovi naskytne z vrcholku najvyššej pyramídy - Chrámu dvojhlavého hada (75 metrov) pôvodne vybudovaného ako hrobka vládcovi Čokoládovi. Toho však nakoniec zrejme pochovali v už spomínanom Chráme Veľkého jaguára, kde objavili pohrebnú komoru s ľudskou kostrou obklopenou krásnymi umeleckými predmetmi z jadeitu, morských perál a obetnou keramikou. Mayovia totiž verili na posmrtný život a prevteľovanie duše. Smrťou sa pre nich iba začínal ďalší nový a lepší život. O všetkých dôležitých udalostiach viedli podrobné záznamy na stélach - kamenných stĺpoch, vyrytím hieroglyfov a číselných znakov. Vynikali v matematike, ako prví používali nulu. Boli tiež autormi pozoruhodného mayského kalendára a mnohých astrologických objavov.

Pyramídy pokračujú aj pod zemou

Podľa výskumov vedcov z americkej Pensylvánskej univerzity viditeľná výška pyramíd nie je konečná. Pri meraní modernými detektormi zistili, že nad zemou je iba ich časť, samotná stavba pokračuje ešte 15 metrov pod povrchom a je zrejme poprepájaná množstvom podzemných dutých priestorov. Je zarážajúce, že Mayovia nepoznali koleso, ťažné zvieratá,
ani kovové nástroje a napriek tomu sú jednotlivé kamenné kvádre vytesané a poukladané s takmer milimetrovou presnosťou. Vynára sa teda otázka, ako mohli postaviť niečo také obrovské, bez použitia najzákladnejšej technickej vybavenosti? Veď niektoré kvádre vážia aj 50 ton.

Nestačil by vám azda ani týždeň, aby ste spoznali všetky tunajšie magické zákutia. Prechádzka po ruinách a námestiach v džungli dá pri vysokej vlhkosti vzduchu zabrať. Aj keď práve neprší, ste premoknutý skrz-naskrz - vlastným potom.

Vydriapať sa po vysokánskych schodoch vedúcich sťaby do neba a najmä zliezť po strmých rebríkoch dole je niekedy priam artistický výkon. A vtedajší šamani sa museli takto šplhať aj niekoľkokrát denne. Skúste však zapojiť svoju fantáziu, predstavte si všetku nádheru v pôvodných červených farbách, cesty a námestia vydláždené kamením, udržiavané chrámy a ihriská. Radšej si zrejme odmyslíte tú časť s ľudskými obetami.
Rozprávať o tom by mohla aj okolitá džungľa a jej obyvatelia, či hojne sa vyskytujúce opice, tukany, papagáje a šelmy. Aj my sme na niektoré z nich mali šťastie, ale nič sme sa nedozvedeli. Nikto z nás totiž nerozumel tunajšiemu mayskému dialektu.