Choď na obsah Choď na menu
 


Záhady

22. 8. 2010

Stratená rímska légia
Po tom, čo Partovia porazili Crassovu armádu, malá skupina vojakov sa údajne vydala na pochod púšťou a po sedemnástich rokoch sa vynorila až na hraniciach čínskej ríše. V prvom storočí o tejto skupinke mužov informuje čínsky historik Ban Gu. Malo sa jednať zhruba o stovku ozbrojených mužov, ktorí bojovali spôsobom typickým pre rímske légie. Muži sa nakoniec usadili v púšti Gobi, kde založili malé mesto s názvom Rím. Jeho dnešní obyvatelia pravdepodobne nesú gény týchto mužov, pretože mávajú zvyčajne zelené oči, blond vlasy a dokonca obľubujú býčie zápasy.

Voynichov rukopis
Jednou z najväčších záhad posledných storočí je tzv. Voynichov rukopis, ktorý je napísaný v neznámom jazyku, neznámym písmom. Nevie sa presne o čom pojednáva, ani kto je jeho autorom. Doba jeho vzniku je len odhadovaná, musel však vzniknúť pred 17. storočím, pravdepodobne v Európe. Kniha dodnes odoláva všetkým rozlúšteniam, predpokladá sa však, že by mohla okrem iného obsahovať mnoho astronomických údajov.

Tarimské múmie
Počas výkopov v Tarimskej panve v západnej Číne, objavili archeológovia viac než stovku mumifikovaných tiel pochádzajúcich zhruba z obdobia pred dvetisíc rokmi. Samotné múmie by neboli ani zďaleka také prekvapujúce, keby mumifikovaní ľudia neboli tak netypickí pre danú oblasť. Mali totiž dlhé nosy a blond vlasy. Po odobraní DNA z niektorých tiel sa potvrdilo, že sa skutočne jednalo o osoby s európskou genetickou výbavou. Záznamy čínskej ríše z prvého storočia nášho letopočtu uvádzajú správy o príchode určitých skupín „kaukazských“ ľudí, ako sa však dostali do týchto oblastí je zatiaľ záhadou.

Zmiznutie civilizácie od rieky Indus
Indus, jeden z indických veľtokov bol v staroveku kolískou jednej z najzáhadnejších a mimoriadne vyspelých civilizácii, ktorej zánik je dodnes záhadou. Obyvatelia patriaci k tejto

vyspelej spoločnosti žili na rozsiahlom území od západnej Indie až po Afganistan a bolo ich pravdepodobne viac než päť miliónov. Jej koniec prišiel zrejme náhle a nečakane, čo sa však stalo nie je jasné. Dodnes po nich ostali veľké stavby, dokonca so sociálnymi zariadeniami, ktoré podľa vykopávok udržiavali v maximálne čistote.
Rongorongo
O záhadných sochách na Veľkonočnom ostrove ste už iste počuli. Avšak o druhej záhade tohto ostrova sa už hovorí menej. Jedná sa Rongorongo – hieroglyfické písmo, ktoré používali prví obyvatelia ostrova, pričom na susedných ostrovoch sa nič podobné nepoužívalo. Rongorogo bolo objavené za záhadných okolností v 18. storočí, avšak jazyk, v ktorom sú záznamy vedené je stratený, i keď by ho rozlúštenie mohlo čiastočne znova oživiť. Za jeho stratu vďačíme prvým kolonizátorom, ktorí ho domorodcom zakazovali ako spomienku na ich pohanské korene.

Telá z bažín
Dokonca ani slávni odborníci z CSI, ktorí vyriešia každú záhadu za 45 minút si s telami z bažín nevedia dať rady. V severnej Európe boli objavné stovky tiel pochádzajúce zo staroveku. Boli pochované v bažinách, zvyk sa praktizoval na mnohých miestach Európy. Tieto vynikajúco zachované telá majú až dvetisíc rokov a mnohé nesú známky po mučení. Presné príčiny rituálnych vrážd nie sú dodnes odhalené.

Pád Mínojcov
Aj keď existujú tisícky strán zdôvodňujúcich prečo padla Rímska ríša, omnoho menej sa toho vie o páde slávneho mínojského impéria. Pred tri a pol tisíc rokmi panovali na Kréte mocní vládcovia ovládajúci nielen obchod v celej oblasti. Náhly výbuch sopky na neďalekom ostrove Thera však priniesol skazu aj im. Zvláštne je, že nie okamžitú. Podľa archeologických nálezov trvalo ešte celých päťdesiat rokov, kým Mínojci postupne vymizli a na ich miesto prišli grécke kmene.

Kto bol skutočný Robin Hood?
Aj keď je predstava sympatického banditu žijúceho v lesoch veľmi príťažlivá, legendárny anglický zbojník nebol ani zďaleka taký romantický či milý. V historických záznamoch sa síce meno Robina Hooda niekoľko krát objavuje, bohužiaľ však neodhaľuje skutočnú identitu zbojníka. Mohol by ním byť Robin Hod z Yorkshiru, utečenec objavený v Hobbehode, alebo Robert Hood z Wakefieldu, či záhadný William Le Fevre s prezývkou Robehod. Kto bol skutočný Robin Hood, ktorý poslúžil ako predloha veľmi obľúbenej zbojníckej postave je dodnes záhadou.

 

Boli skutočne Američania na Mesiaci?

Táto otázka je dosť čudná a všetci si myslia,že na ňu vedia presnú odpoveď.No je to naozaj tak? Naozaj posádka Apollo 11 pristála na Mesiaci?
Prvé domnienky,že išlo o podvrh vyslovili ľudia až neskoro po pristáni na Mesiaci.Domnievali sa,že to bol len lacný Hollywoodský trik.Najznámejšie dôkazy o tom,že sa pristátie na Mesiaci vlastne odohralo na Zemi sú položené na základoch fyziky a na vedomostiach o Mesici.Na jednej z mnohých fotiek vidno,že zástava USA,ktorú zapichol do Mesiaca Neil Armstrog veje vo vetre.No na našej družici žiadny vietor nemôže nastať,pretože nemá atmosféru.Prach,ktorý robia astronauti,dopadá na povrch skôr,ako oni aj keď je lahší,podľa fyziky  by mal teda lietať oveľa dlhšie.Na žiadnom z mnohých záberov,ktoré odfotili astronauti niesú hviezdy,no pritom vo vesmíre je ich naozaj veľa.Na záberoch sa nad kozmonautami niečo zablískne,vraj je to lano,ktoré ich drží,aby mohli imitovať beztiažový stav.Keď "pristál" na "Mesiaci" modul,na povrchu Mesiaca nenastal žiadný vír prachu,dokonca po ňom neboli na zemi žiande odtlačky.Skafandre astronautov sa lesknú aj na tej strane Mesiaca,kde nedopadajú slnečné lúče.Dá sa to vysvetliť jedine tak,že boli osvetlovaní reflektormi.Dokonca fotenie na Mesiaci je nemožné,pretože je tam teplota 140°C,no fotografický film sa roztopí už pri 65°C.Jeden z najzaujímavejších dôkazov je,že na jednej "snímke" je na mesačnom kameni písmeno C. Žeby mimozemské civilizácie:D no to určite.To si len rekvizitári označili jednú z hlavných rekvizít.Pri prvej návšteve "Mesiaca" bolo použité aj mesačné vozidlo,no otlačky po kolesách na "snímkach" tiež chýbajú.Toto sú dosť silné dôkazy o sfalšovaní pristátia na Mesiaci.No  možno sa dajú všetky tieto dôkazy spochybniť.MOŽNO.Alebo možno známa veta N.Armstronga "Je to malý krok pre človeka,ale veľký skok pre ľudstvo" neodznela na Mesiaci.MOŽNO.No toto sa asi už  nikdy nedozvieme.
Bolo za všetkým úsilie USA dostať sa na Mesiac skôr ako Sovietský zväz???Pri jednej odpovedi sa vynoria ďalšie a ďalšie otázky...

 

Test Tutanchámonovy DNA

Egyptští výzkumníci chtějí pomocí DNA testů odhalit rodokmen faraóna Tutanchámona, jehož původ zůstává záhadou, řekl Zahi Hawass.

“Doposud nevíme, kdo byl jeho otec. Byl to Achnaton nebo Amenhotep III,” uvedl Hawass reportérům na tiskové konferenci. “Testování bude provedeno za pomoci odborníků z lékařské fakulty káhirské univerzity a bude zahrnovat také rentgen.”

Testování se bude většinou provádět v Údolí králů v Horním Egyptě, kde byla jeho faraónská výsost mumifikována, řekl Hawass.

Výsledky budou vyhlášeny v únoru.

 

Senzační objev v Egyptě. Archeologové nalezli 57 hrobek s mumiemi (23. května 2010)

KÁHIRA - Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na egyptské úřady. Nejvyšší rada pro památky v Egyptě uvedla, že nejstarší hrobky pocházejí z doby kolem roku 2750 př. n. l. Dvanáct hrobů patří do 18. dynastie, která vládla Egyptu ve druhém tisíciletí př. n. l. Rada uvedla, že tento objev vrhá nové světlo na starověké egyptské náboženství. Generální tajemník rady Zahí Havás oznámil, že mumie jsou pokryty lněným plátnem zdobeným náboženskými texty z Egyptské knihy mrtvých a scénami se starověkými egyptskými božstvy. Hrobky byly nalezeny v Lahúnu u oázy Fajún asi 100 kilometrů jižně od Káhiry. Loni bylo v této oblasti objeveno celkem 53 kamenných hrobek z různých období starověkého Egypta.