Choď na obsah Choď na menu
 


krížnik HMAS Sydney

Vrak austrálskeho krížnika HMAS Sydney, ktorý sa počas druhej svetovej vojny potopil so 645 mužmi na palube, objavili v nedeľu pátracie tímy pri západnom pobreží Austrálie. Austrálski odborníci i verejnosť stoja len kúsok od odhalenia jedného z najväčších tajomstiev rozsiahleho vojnového konfliktu.
K objavu krížnika došlo len deň po nájdení vraku menšieho nemeckého vojenského plavidla DKM Kormoran, ktoré 19. novembra 1941 poslalo niekdajšiu pýchu austrálskeho vojenského námorníctva ku dnu.

Objav austrálskej lode má pomôcť vyriešiť jednu z najväčších záhad v dejinách námorníctva u protinožcov. Nikto z posádky HMAS Sydney zásah neprežil a miesto potopenia zostávalo po desaťročia neznáme. Odborníci aj široká austrálska verejnosť sa pritom sporili o to, ako je možné, že krížnik mohol podľahnúť ľahko ozbrojenej nemeckej lodi.

Nemecký pomocný krížnik Kormoran zamaskovaný pred bojom za holandskú obchodnú loď sa taktiež potopil, 317 mužov z celkového počtu 397 námorníkov však prežilo a na záchranných člnoch doveslovalo k austrálskemu pobrežiu, kde padli do zajatia.

Počas minulých rokov sa objavovalo mnoho rôznych teórií o udalosti, vrátane verzie, že HMAS Sydney v skutočnosti potopila japonská ponorka, alebo že posádka Kormorana austrálskych námorníkov snažiacich sa zachrániť postrieľala.
Autori kníh a novinári špekulovali, že HMAS Sydney sa priblížila k nemeckému plavidlu v domnienke, že sa vzdáva a Kormoran potom spustil nečakanú ničivú paľbu. Nemci, ktorí bitku prežili, to odmietali a tvrdili, že pred streľbou maskovanie strhli a vztýčili nemeckú vlajku.Vrak HMAS Sydney sa nachádza v hĺbke 2470 metrov zhruba 800 kilometrov severne od metropoly Západnej Austrálie Perth. Nemecký Kormoran leží približne 23 kilometrov od krížnika.
Momentálne sa plánujú prieskumné práce, ktoré by konečne mohli priniesť odpovede na mnohé otázky, okrem odborníkov sa objasneniu záhady potešia aj pozostalí rodinní príslušníci utopených námorníkov.