Choď na obsah Choď na menu
 


mesto Ur

Historické mesto Ur patrí k popredným archeologickým lokalitám v Iraku. Nachádza sa v južnom Iraku, približne 20 km od mesta Nasiriyah . Historické mesto Ur bolo dôležitým miestom na obchodné stezce do Arábia. Stalo sa najväčším mestom sve...ta v období 2030 až 1980 pred nl V 5. storočia pred nl začalo vplyvom veľkého sucha dochádzať k úpadku mesta. Historické mesto Ur je považované za rodné mesto patriarchu Abrahama, tzv mesto Ur Kasdim uvedené v knihe Genesis. Dominantou mesta Ur bol Zikkurat Aqar Quf , mohutná tehlová stavba podobná pyramíde. Chrám obložený pálenými tehlami symbolizoval posvätnú horu. Na jeho vrchole stála svätyňa zasvätená božstvo Nanny. Slávnej kráľovskej hrobky sa nachádza asi 250 m od zikkurat. Na mnohých stenách je klinové písmo. Historické mesto Ur patria k irackým historickým pokladov. Bolo náboženským a kultúrnym centrom sumerský civilizácie. V meste Ur bola napísaná prvá poézia a vyvíjal sa tu prvý matematický systém dlho pred vznikom gréckej alebo rímskej ríše ..
Ur (dnes Tell al-Mukajjar) bol sumerský mestský štát v južnej Mezopotámií. Začiatky mesta sa datujú približne k roku 5000 pred Kr.
Trosky Uru dokazujú, že sú troskami metropoly: troskami vystavaných chrámov a palácov, ľudnatých ulíc a mocnýc...h opevnení. Medzi hradbami bolo najmenej osem chrámov, šesť rozľahlých palácov, niekoľko verejných skladísk obilia a posvätných pohrebísk. Pred týmito hradbami boli dva prístavy: západný na Eufrate a severný na umelom kanáli.
V meste Ur využívali v architektúre pálené aj nepálené tehly, omietku a farebné dekorácie. Odtiaľto pochádza aj Soška ženy s vtáčou hlavou, nájdená v najhlbších vykopávkach. Patrí k najstarším plastikám zo súboru sošiek zobrazujúcich ženské božstvá. Na nahom štíhlom trupe majú tieto bohyne vtáčiu alebo hadiu hlavu. Majú zvláštny, naivný a súčasne zlovestný výraz.
Mesto sa spomína v Starom zákone ako rodné mesto Abraháma.